Przedsionek Literacki

"Przedsionek Literacki" to inicjatywa kulturalna, realizowana od połowy 2014 roku, skierowana dla osób, które chcą mieć bliższy kontakt z literaturą, poezją, sztuką... Przedsionek to spotkania literackie, wieczory autorskie, realizowane w pomieszczeniach Biblioteki, którym zazwyczaj towarzyszy nietypowa oprawa muzyczna. Zapraszani są twórcy z Łodzi lub związani z Łodzią, którzy mają możliwość zaprezentować swoją twórczość i opowiedzieć o tym, jak tworzą. Od lutego 2018 r. Przedsionek działa pod patronatem JM Rektora Politechniki Łódzkiej.

Najbliższe spotkanie

przedsionek-logo.jpg

INFORMACJE KONTAKTOWE

Adres
Biblioteka Politechniki Łódzkiej, 1. piętro
90-924 Łódź, ul. Wólczańska 223, (budynek B22)
 
Kontakt
Włodzimierz Galicki, Maciej Sierpowski
tel. 42 631 28 05
email: wlodzimierz.galicki@p.lodz.pl i maciej.sierpowski@p.lodz.pl

Dotychczasowe spotkania w ramach Przedsionka Literackiego

ŚWIAT ZE SŁÓW UTKANY
14 marca 2018 r.


Dr hab. inż. Mariola Buczkowska jest fizykiem i absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Pracuje w Instytucie Fizyki, gdzie zajmuje się badaniami ciekłych kryształów.

czytaj dalej

Jej inne zainteresowania to przede wszystkim poezja, którą pasjonuje się od wczesnej młodości, ale także muzyka, rysunek i rękodzieło.

Twórczość Marioli Buczkowskiej zawiera bardzo szerokie spektrum poetyckiego obrazowania. Wśród jej utworów znajdziemy zarówno wiersze wolne, stroficzne, jak i wymagające sprawności rzemiosła triolety, sonety czy akrostychy. Autorka posługuje się rytmem, rymem, obrazowymi porównaniami, bawi się słowem. Wśród tematów dominują uczucia, przede wszystkim miłość, a także wiara i modlitwa, góry i piękno przyrody oraz marzenia, sen, macierzyństwo. Częste motywy to róża, statek, morze, muzyka, motywy antyczne, biblijne, motyw życia-teatru. Poetka przywołuje starożytne muzy poezji, ale wyraźnie też dziękuje za wenę Bogu.”

Autor tekstu: Tomasz Krakowiak (Wydawnictwo PŁ)
  

 

Fotorelacja ze spotkania

Image

NA DACHU ŚWIATA
16 listopada 2017 r.


Piotr Pustelnik - alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jako trzeci Polak zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Od maja 2016 roku jest prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. 

czytaj dalej

Nasz gość jest doktorem inżynierii chemicznej, do niedawna pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.
 
Na kanwie wydanej we wrześniu autobiografii naszego Gościa „Ja, pustelnik”, porozmawiamy  o górach, pasji, przyjaźni, zaufaniu, najjaśniejszych i najciemniejszych stronach natury ludzkiej, która ujawnia się w ekstremalnych sytuacjach.

Spotkanie, bogato ilustrowane zdjęciami, poprowadził Włodzimierz Galicki.

Fotorelacja ze spotkania

2017-11-16.jpg

OLIMPCLUSIVE
30 maja 2017 r.


Prof. Dariusz Dart Chojnacki uprawia malarstwo, ziemię, grafikę, fotografię, scenografię, rysunek, jest także poetą i kompozytorem. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ,

czytaj dalej


a od 2010 r. jest szefem Pracowni Grafiki Warsztatowej. W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych w ASP w Łodzi.
Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.  Laureat wielu nagród i wyróżnień. Spotkanie muzyką i śpiewem ubogacił Angelo Wangelis - wirtuoz buzuki.


Fotorelacja ze spotkania
2017-05-30.jpg

ARTYSTĄ SIĘ TYLKO BYWA
27 kwietnia 2017 r.


Tomasz Sobczak - artysta malarz, poeta. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, pracownikiem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. 

czytaj dalej


Pisze wiersze, prozę poetycką, uprawia fotografię użytkową i artystyczną, ale przede wszystkim maluje obrazy. Uczy rysunku i malarstwa. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w kraju oraz w Szwecji, Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA. 
Wydał dwa tomiki wierszy „Wędrujący dom” i „Parę rozmów temu”.

Poezję czytał Ryszard Chlebuś.


Fotorelacja ze spotkania

2017-04-27.jpg

"SAMA CHCIAŁA" - spotkanie z twórczością Agnieszki Osieckiej
7 marca 2017 r.


W programie wystąpiła Julia Ścigała. W piosenkach akompaniował jej Maciej Kuliberda.

"Julia pracowała w naszej Bibliotece 6 lat bez mała i w tym czasie mogliśmy kilkakrotnie przekonać się o jej talencie i nieprzeciętnych możliwościach wokalnych.

czytaj dalej


Bardzo się cieszę, że Julia dała się namówić na ten artystyczny powrót do miejsca, w którym – jak sama mówi – czuje się jak u siebie" – Włodzimierz Galicki.

Maciej Kuliberda to znany gitarzysta z Pabianic, od lat współpracujący z lokalnymi muzykami i teatrami.


Fotorelacja ze spotkania
2017-03-07.jpg

SŁOWA ZAMYKANE W BURSZTYNIE
9 lutego 2017 r.


Maria Bożenna Woźniak - poetka, absolwentka Wydziału Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej, wieloletnia nauczycielka w Technikum Włókienniczym w Łodzi. Poezję pisała od dziecka, jednak na wydanie pierwszego tomiku wierszy zdecydowała się dopiero na emeryturze.

czytaj dalej


W swoich utworach doskonale oddaje urok opisywanych miejsc i sprawia, że słuchacze mogą poczuć ich klimat. Wydała kilka tomików wierszy, bierze udział w spotkaniach literackich.


Fotorelacja ze spotkania
2017-09-02.jpg

TAKIE PIĘKNE ŻYCIE - rzecz o Wojciechu Kilarze i jego poezji
10 stycznia 2017 r.


Barbara Gruszka-Zych - poetka, dziennikarka, krytyk literacki. Urodziła się, mieszka i pracuje w Czeladzi. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

czytaj dalej


Od roku 1989 pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny”; współpracuje też z innymi tytułami prasowymi. Od 1994 r. należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Domeną Barbary Gruszki-Zych są reportaże i wywiady, a jej wiersze publikowane były w kilkudziesięciu zbiorach i almanachach poetyckich i tłumaczone na kilkanaście języków. 

Jest laureatką wielu nagród, m.in. w konkursach im. Haliny Poświatowskiej, Zbigniewa Herberta czy ks. Jana Twardowskiego.

Jest autorką literackiego bestsellera z 2015 roku „Takie piękne życie” poświęconego Wojciechowi Kilarowi.Fotorelacja ze spotkania
2017-01-10.jpg

ZADUSZKI POETYCKIE - Jan Izydor Sztaudynger
3 listopada 2016 r.


Jan Izydor Sztaudynger – poeta, tłumacz literatury niemieckiej, mistrz fraszkopisania, badacz i znawca teatrów lalek, miłośnik grzybów i grzybobrań. Mieszkał w Krakowie, Brnie na Morawach, Dębicy, Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Łodzi,  Szklarskiej Porębie i w Zakopanem.

czytaj dalej


Będziemy wspominać Autora w jego poezji. Tym razem nie we fraszkach, ale w wierszach. To mniej znana dziedzina jego twórczości, ale gwarantujemy Państwu, że równie atrakcyjna.  Momentami zabawna, chwilami smutna, ale zawsze piękna i mądra... a być może jakaś fraszka też się niepostrzeżenie pojawi.


Wykonawcy: Dymitr Hołówko i Włodzimierz Galicki
Muzyka: Artur Modrzejewski


Fotorelacja ze spotkania
2016-11-03.jpg

POLITECHNIKA ŁÓDZKA W ANEGDOCIE - Marian Wojciech Szymański 9 czerwca 2016 r.


Wojciech Szymański jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

Studia ukończył 50 lat temu.  Pracował jako nauczyciel w Technikum Łączności, w Fabryce Pierścieni Tłokowych. Był blisko 10 lat dyrektorem PMB ZREMB.

czytaj dalej

Później pracował w handlu zagranicznym, sprzedając do 1992 r. polskie maszyny budowlane. Wolny czas na emeryturze  postanowił poświęcić na opracowanie żartobliwej historii Politechniki Łódzkiej.

Zebrał ponad 450 anegdot o Politechnice Łódzkiej i opublikował je w książkach: „Fabryka inżynierów onegdaj, czyli pierwsze lata Politechniki Łódzkiej w anegdotach i wspomnieniach absolwentów” oraz „Anegdoty i wspomnienia absolwentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej”Fotorelacja ze spotkania
2016-06-09.jpg

Literacka  podróż w gronie Irlandzkich Noblistów
30 marca 2016 r.


Przewodnikiem była Justyna Mazurek-Schramm.

Justyna Mazurek-Schramm - absolwentka historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożycielka działającej w tym mieście od 2003 roku Fundacji Kultury Irlandzkiej,

czytaj dalej

 w latach 2006-2012 przedstawicielka na Polskę agendy rządu Irlandii ds. promocji turystyki - Tourism Ireland, współautorka przewodnika po Irlandii Irlandia i Irlandia Północna. W ramach działań założonej w 2013 roku firmy Droichead współpracuje z firmami irlandzkimi wchodzącymi na polski rynek.
Mama dwóch uroczych dziewczynek.

Poezje czytał Włodzimierz Galicki.


Fotorelacja ze spotkania
2016-03-30.jpg

Spotkanie z prof. Haliną Abramczyk
19 stycznia 2016 r.


Z naszym Gościem – naukowcem, pisarką – rozmawialiśmy o życiu, Czarnym Lądzie, pracy zawodowej… o wszystkim.

czytaj dalej


Pani Profesor stwierdziła kiedyś, iż panuje fałszywa opinia, jakoby "naukowcy widzieli w róży  tylko cząstki i atomy – owszem, jak muszą, potrafią rozbić róże na atomy, ale uwielbiają też  ich zapach i podziwiają piękno". I ta właśnie myśl była mottem naszego spotkania. 
Pani profesor jest  miłośniczką podróży, autorką książki „Czy Afryka zaśpiewa o mnie pieśń?” Doskonale pokazuje też, jak można łączyć karierę naukową z pasją i życiem rodzinnym.


Wieczorowi towarzyszyli muzycy grający na instrumentach afrykańskich.


Fotorelacja ze spotkania
2016-01-19.jpg

Przemysław Dakowicz "Pamięć"
5 listopada 2015 r.


Przemysław Dakowicz - poeta, eseista, krytyk literacki i historyk literatury, adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego.

czytaj dalej

Laureat m.in. Nagrody Poetyckiej ORFEUSZ im. K. I. Gałczyńskiego w 2014 r. 
Autor wydanej w 2015 r. znakomitej „Afazji polskiej”.

Laureat nagrody Skrzydła Dedala "... za odważną, oryginalną poznawczo i artystycznie refleksję nad destrukcją polskiej świadomości historycznej, opisaną w książce +Afazja polska+ (Wydawnictwo Sic!, 2015) oraz w innych tomach eseistycznych i poetyckich opublikowanych w ciągu ostatnich lat ..." - informacja ze strony: Gazety Wyborczej

Blog literacki Przemysława Dakowicza


Fotorelacja ze spotkania
2015-11-05.jpg

Andrzej Sapkowski
21 maja 2015 r.


Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy i tłumacz.
Autor sagi o Wiedźminie Geralcie z Rivii, trylogii husyckiej: Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua, opowiadań i książek (m.in. przewodnika po literaturze fantasy).

czytaj dalej


Łodzianin - Honorowy Obywatel Łodzi. 

Laureat wielu nagród m.in. "Paszportu Polityki", "Nagrody im. Janusza A. Zajdla", "David Gemmel Award for Fantasy".  Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Fotorelacja ze spotkania

2015-05-21.jpg

Joanna Czajkowska i Urszula Kowalska Kobiece metamorfozy 26 marca 2015 r.


Joanna Czajkowska jest lekarzem, mężatką i matką czwórki dzieci. Mieszka w Konstantynowie Łódzkim. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy oraz do Konstantynowskiego Klubu Literackiego Constans.

czytaj dalej

Debiutowała w 1995 roku.
Ma na swoim koncie dwanaście tomików wierszy.

Urszula Kowalska to łodzianka od pokoleń. Pracowała  w administracji i bankowości.  Pisze dla dzieci i dla dorosłych. Jest pomysłodawczynią i współautorką zbioru poetyckich i pisanych prozą opowieści o ukochanym mieście pt. „Łódzkie czary-mary”.
Wydała tomik „Strofy moje”, a także ,,Łódzkie korzenie. Historia Elżbiety Grenier i jej przodków z rodu Poznańskich i Hertzów”.


Muzyka: Renata i Lucyna Serwa


Fotorelacja ze spotkania
2015-03-23.jpg

Paweł Patora "Pod prąd"
26 lutego  2015 r.


Paweł Patora z wykształcenia matematyk, przed rozpoczęciem kariery dziennikarskiej był rzecznikiem prasowym Politechniki Łódzkiej. Po 1989 r. współtworzył łódzki oddział „Gazety Wyborczej”' i był jego redaktorem naczelnym.

czytaj dalej

Obecnie pisze dla „Dziennika Łódzkiego”.
Jest zdobywcą statuetki „Honor Academicus 2010” - nagrody przyznawanej przez łódzkie środowisko akademickie dla dziennikarzy, którzy w swoich artykułach, audycjach i programach rzetelnie informują o nauce, szkolnictwie wyższym.

Wiersze czytali Paweł Patora, Dymitr Hołówko – aktor, Włodzimierz Galicki – autor scenariusza.
Muzyka – Waldemar Zybała


Fotorelacja ze spotkania
2015-02-26.jpg

Spotkanie z Zofią Turowską
27 stycznia 2015 r.27 stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie z Zofią Turowską autorką literackiego bestselleru "Agnieszki. Pejzaże z Agnieszką Osiecką", autobiografii Beaty Tyszkiewicz "Nie wszystko na sprzedaż",

czytaj dalej

"Fotobiografii" Zofii Nasierowskiej, sagi rodu Onyszkiewiczów "Gniazdo", a także współautorką powieści o legendarnej łódzkiej "Filmówce".
Spotkanie prowadził Maciej Sierpowski, wiersze Agnieszki Osieckiej czytał Włodzimierz Galicki.


Fotorelacja ze spotkania
2015-01-27.jpg

„Zaduszki poetyckie”
29 października 2014 r.W programie: haiku Lucyny Sułkowskiej, wiersze Macieja Kononowicza, poezja Juliana Tuwima
Wykonawcy: Halina Miller i Dymitr Hołówko (aktorzy łódzcy), Włodzimierz Galicki (pomysłodawca)

2014-10-29.jpg

Spotkanie z Moniką Sawicką23 maja 2014 r.


Pierwsze spotkanie w Przedsionku Literackim odbyło się 23 maja 2014 r. z Moniką Sawicką, pisarką, dziennikarką, autorką powieści: "Kruchość porcelany", "Serwantka", "Mimo wszystko", "Demi -sec", "7 kolorów tęczy", "Kolejność uczuć" oraz "Szeptem".

Spotkanie nie było klasycznym wieczorem autorskim, ale swobodną rozmową z publicznością, rozmową po wielokroć zmieniającą wątki, choć szeroko rozumiana miłość była na pewno motywem przewodnim.  Wiele z bezpośredniej i wciągającej atmosfery spotkania zawdzięczamy ciekawym refleksjom i urokowi Autorki.

2014-05-23.jpg

"Są Saloniki Literackie, Studia Teatralne, Salony Poezji – my zaczynamy skromnie. Uruchamiając Przedsionek Literacki chcieliśmy przełamać stereotypy, które mówią, że Biblioteka uczelni takiej jak Politechnika, nie ma nic wspólnego z szeroko pojętą literaturą piękną czy, o zgrozo!, np. poezją. Staramy się udowodnić, że tak nie jest i że ten kontakt jest nieodzowny, by kształcić nie tylko wysokiej klasy fachowców, ale też ludzi wrażliwych, inteligentnych i mądrych. Spotkania odbywają się w Galerii Biblio-Art, bo gdzież lepiej rozmawiać z pisarzami o książkach, jak nie w bibliotece." - Włodziemierz Galicki, Maciej Sierpowski


© 2017 Biblioteka Politechniki Łódzkiej