Politechnika Łódzka, za pośrednictwem Biblioteki PŁ, jest uczestnikiem kilku licencji krajowych (finansowanych w całości i bezpośrednio przez MNiSW) oraz konsorcyjnych (wspófinansowanych przez MNiSW i partycypujące instytucje), które poza dostępem do publikacji danego wydawcy, umożliwiają autorom powiązanym z instytucjami członkowskimi publikowanie otwarte bez ponoszenia kosztów bądź na preferencyjnych warunkach.
ELSEVIER
1777 czasopism hybrydowych oraz Gold Open Access publikowanych w ramach licencji krajowej:
- program A: plan na lata 2019-2021 zakłada, że w każdym roku, dla wszystkich autorów korespondencyjnych, afiliowanych w krajowych instytucjach uczestniczących w programie, zostanie udostępniona wspólna pula artykułów, których otwarte opublikowanie sfinansuje w 100% MNiSW. W 2020 pula obejmowała liczbę 1000 artykułów i została wyczerpana w czerwcu br. W przyszłym roku MNiSW sfinansuje 1500 artykułów – jednym z koniecznych do spełnienia warunków będzie zgłoszenie artykułu do publikacji już w 2021 roku.
- program B: po wyczerpaniu puli programu A uruchomiony zostaje program B – możliwość publikowania otwartego ze zniżką w stosunku do standardowego cennika, z pokryciem kosztów przez Politechnikę Łódzką. UWAGA: przynależność do programu nie oznacza automatycznie finansowania przez Uczelnię wszystkich zgłoszonych publikacji. ŚRODKI Z PODZADANIA 1.1 BUDŻETU ZADANIOWEGO PŁ NA ROK 2020, OBEJMUJĄCEGO M.IN. PUBLIKOWANIE OPEN ACCESS, ZOSTAŁY WYCZERPANE – W ZWIĄZKU Z TYM AKTUALNIE NIE JEST MOŻLIWE FINANSOWANIE PUBLIKACJI W RAMACH PROGRAMU B.
SPRINGER
1983 czasopisma hybrydowe publikowane w ramach licencji krajowych.
W latach 2019-2021 corocznie uruchamiana jest pula artykułów, których otwarte opublikowanie w całości finansuje MNiSW. W roku 2020 pula wynosi 2133 artykuły, na dzień 23 lipca br. wykorzystanie wynosiło 1370. Program przeznaczony jest dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w polskich instytucjach akademickich zgłoszonych do krajowej licencji Springer.
Komunikat z dnia 8.10.2020 r. o możliwym zawieszeniu programu publikowania otwartego Springer.
Czasopismo „Science Advances”
W latach 2019-2021 MNiSW corocznie pokrywa koszt opublikowania 10 artykułów dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w polskich instytucjach objętych licencją „Science”, którzy wskazali tę afiliację na stronie tytułowej artykułu. Publikowane w ramach licencji krajowych.
Scoap3
Międzynarodowe konsorcjum finansujące publikacje z zakresu fizyki cząstek. Obecna umowa, obowiązująca na lata 2020-2022, umożliwia nieodpłatne publikowanie, obejmujące 3 czasopisma APS (finansowane częściowo ze SCOAP3 oraz subskrypcji), 2 czasopisma Springer, 2 czasopisma Elsevier oraz po 1 czasopiśmie IOP, OUP i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowane w ramach licencji krajowych.
ACS (American Chemical Society)
61 czasopism z pakietu ACS Web Editions publikowanych w ramach licencji konsorcyjnych.
W roku 2020 udostępniona została pula 300 artykułów (w latach 2021-2022 planowane jest nieznaczne jej zwiększenie) dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum.
Aktualnie możliwa jest „retroaktywacja”, czyli przekształcenie na Open Access (za zgodą autorów) artykułów opublikowanych w trybie zamkniętym w pierwszej połowie 2020 roku. Autorzy, którzy dotychczas nie otrzymali informacji o możliwości otwarcia artykułu, mogą przesłać odpowiednie zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; powinno ono zawierać aktywny link DOI (Digital Object Identifier) do artykułu lub numer ID oraz stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu.
IOP Publishing
42 czasopisma hybrydowe publikowane w ramach licencji konsorcyjnych.
Program przeznaczony dla autorów korespondencyjnych afiliowanych w instytucjach uczestniczących w konsorcjum, umożliwia w latach 2020-2022 publikację 60 artykułów rocznie.
W roku 2020 programem mogą zostać objęte artykuły przyjęte do publikacji od momentu jego uruchomienia – od dnia 13 lipca br.
Aktualizowane informacje o wszystkich wyżej wymienionych programach publikowania otwartego, zawierające szczegółowe zasady dotyczące poszczególnych licencji, wykazy czasopism objętych programami oraz opisy procedur zawarte są na stronie Wirtualnej Bilioteki Nauki
MDPI
Politechnika Łódzka jest także uczestnikiem programu IOAP (Institutional Open Access Program) wydawnictwa MDPI, dzięki czemu autorzy powiązani z Uczelnią mogą uzyskać 10% zniżki na opłatę APC – wystarczy podczas składania manuskryptu wskazać jej nazwę na liście instytucji objętych programem. Informacje można znaleźć na stronie Institutional Open Access Program (IOAP), a pytania można zadawać poprzez formularz na stronie wydawcy
Kontakt:
W przypadku pytań dotyczących programów publikowania otwartego prosimy o kontakt z:
- Oddziałem Zbiorów Elektronicznych Biblioteki PŁ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 42-631-20-51
- lub bezpośrednio na kontaktowe adresy e-mail podane na stronie Wirtualnej Bilioteki Nauki przy informacjach o poszczególnych programach (nie dotyczy MDPI).
Aktualizacja: wrzesień 2020