Przedsionek Literacki

"Przedsionek Literacki" to inicjatywa kulturalna, realizowana od połowy 2014 roku, skierowana dla osób, które chcą mieć bliższy kontakt z literaturą, poezją, sztuką... Przedsionek to spotkania literackie, wieczory autorskie, realizowane w pomieszczeniach Biblioteki, którym zazwyczaj towarzyszy nietypowa oprawa muzyczna. Zapraszani są twórcy z Łodzi lub związani z Łodzią, którzy mają możliwość zaprezentować swoją twórczość i opowiedzieć o tym, jak tworzą. Od lutego 2018 r. Przedsionek działa pod patronatem JM Rektora Politechniki Łódzkiej.

Najbliższe spotkanie

logo: na tle kart książki półotwarte białe drzwi i napis Przedsionek Literacki

INFORMACJE KONTAKTOWE

Adres
Biblioteka Politechniki Łódzkiej, 1. piętro
93-005 Łódź, ul. Wólczańska 223, (budynek B22)
 
Kontakt
email: oou@lib.p.lodz.pl

Dotychczasowe spotkania w ramach Przedsionka Literackiego

ŻYCIE UCIEKA JAK SEN
3 marca 2020 r.


Marek Czuku (1960) – mieszka w Łodzi, poeta, krytyk literacki, publicysta, z wykształcenia fizyk i polonista.

Fotorelacja ze spotkania

PODRÓŻ – SPOTKANIE Z POEZJĄ ZBIGNIEWA HERBERTA
10 grudnia 2019 r.


Wiersze: Dymitr Hołówko i Włodzimierz Galicki.
Muzyka Artur Modrzejewski – klarnet, klarnet basowy, Jacek Pietrzak – piano

KRZYSZTOF ZANUSSI i BARBARA GRUSZKA-ZYCH
25 czerwca 2019 r.


Krzysztof Zanussi - reżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof.


MOJA DOBRA DROGA 
19 października 2018 r.


Wojciech Kass – poeta i eseista, od 2000 roku dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie.


MARZENIA BEZ GRANIC
24 maja 2018 r.


Tomasz Grzywaczewski - podróżnik, dziennikarz, pisarz, doktorant prawa międzynarodowego. Najmłodszy w Polsce członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club.

ŚWIAT ZE SŁÓW UTKANY
14 marca 2018 r.


Dr hab. inż. Mariola Buczkowska jest fizykiem i absolwentką Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej. Pracuje w Instytucie Fizyki, gdzie zajmuje się badaniami ciekłych kryształów.


NA DACHU ŚWIATA
16 listopada 2017 r.


Piotr Pustelnik - alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jako trzeci Polak zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m n.p.m. Od maja 2016 roku jest prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. 

OLIMPCLUSIVE
30 maja 2017 r.


Prof. Dariusz Dart Chojnacki uprawia malarstwo, ziemię, grafikę, fotografię, scenografię, rysunek, jest także poetą i kompozytorem. Od 2009 r. pracuje w Instytucie Architektury Tekstyliów na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów 


ARTYSTĄ SIĘ TYLKO BYWA
27 kwietnia 2017 r.


Tomasz Sobczak - artysta malarz, poeta. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, pracownikiem Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. 


SAMA CHCIAŁA – SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ AGNIESZKI OSIECKIEJ
7 marca 2017 r.


W programie wystąpiła Julia Ścigała. W piosenkach akompaniował jej Maciej Kuliberda. 

Julia pracowała w naszej Bibliotece 6 lat bez mała i w tym czasie mogliśmy kilkakrotnie przekonać się o jej talencie i nieprzeciętnych możliwościach wokalnych.


SŁOWA ZAMYKANE W BURSZTYNIE
9 lutego 2017 r.


Maria Bożenna Woźniak - poetka, absolwentka Wydziału Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej, wieloletnia nauczycielka w Technikum Włókienniczym w Łodzi. Poezję pisała od dziecka, jednak na wydanie pierwszego tomiku wierszy zdecydowała się dopiero na emeryturze.


TAKIE PIĘKNE ŻYCIE – RZECZ O WOJCIECHU KILARZE I POEZJI
10 stycznia 2017 r.


Barbara Gruszka-Zych - poetka, dziennikarka, krytyk literacki. Urodziła się, mieszka i pracuje w Czeladzi. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.


ZADUSZKI POETYCKIE 
3 listopada 2016 r.


Jan Izydor Sztaudynger – poeta, tłumacz literatury niemieckiej, mistrz fraszkopisania, badacz i znawca teatrów lalek, miłośnik grzybów i grzybobrań. Mieszkał w Krakowie, Brnie na Morawach, Dębicy, Bydgoszczy, Poznaniu, Lublinie, Łodzi,  Szklarskiej Porębie i w Zakopanem.


POLITECHNIKA ŁÓDZKA W ANEGDOCIE
9 czerwca 2016 r.


Wojciech Szymański jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej

Studia ukończył 50 lat temu. Pracował jako nauczyciel w Technikum Łączności, w Fabryce Pierścieni Tłokowych. Był blisko 10 lat dyrektorem PMB ZREMB.


LITERACKA PODRÓŻ W GRONIE IRLANDZKICH NOBLISTÓW
30 marca 2016 r.


Przewodnikiem była Justyna Mazurek-Schramm.

Justyna Mazurek-Schramm - absolwentka historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współzałożycielka działającej w tym mieście od 2003 roku Fundacji Kultury Irlandzkiej,

ANDRZEJ SAPKOWSKI
21 maja 2015 r.


Andrzej Sapkowski - pisarz fantasy i tłumacz.
Autor sagi o Wiedźminie Geralcie z Rivii, trylogii husyckiej: Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua, opowiadań i książek (m.in. przewodnika po literaturze fantasy). 

KOBIECE METAMORFOZY
26 marca 2015 r.


Joanna Czajkowska jest lekarzem, mężatką i matką czwórki dzieci. Mieszka w Konstantynowie Łódzkim. Należy do Unii Polskich Pisarzy Lekarzy oraz do Konstantynowskiego Klubu Literackiego Constans.

ZADUSZKI POETYCKIE
29 października 2014 r.


W programie: haiku Lucyny Sułkowskiej, wiersze Macieja Kononowicza, poezja Juliana Tuwima

Wykonawcy: Halina Miller i Dymitr Hołówko (aktorzy łódzcy), Włodzimierz Galicki (pomysłodawca)

SPOTKANIE Z MONIKĄ SAWICKĄ
23 maja 2014 r.


Pierwsze spotkanie w Przedsionku Literackim odbyło się 23 maja 2014 r. z Moniką Sawicką, pisarką, dziennikarką, autorką powieści: "Kruchość porcelany", "Serwantka", "Mimo wszystko", "Demi -sec", "7 kolorów tęczy", "Kolejność uczuć" oraz "Szeptem". Spotkanie nie było klasycznym wieczorem autorskim, ale swobodną rozmową z publicznością, rozmową po wielokroć zmieniającą wątki, choć szeroko rozumiana miłość była na pewno motywem przewodnim. Wiele z bezpośredniej i wciągającej atmosfery spotkania zawdzięczamy ciekawym refleksjom i urokowi Autorki.

Słowo od pomysłodawców

Są Saloniki Literackie, Studia Teatralne, Salony Poezji – my zaczynamy skromnie. Uruchamiając Przedsionek Literacki chcieliśmy przełamać stereotypy, które mówią, że Biblioteka uczelni takiej jak Politechnika, nie ma nic wspólnego z szeroko pojętą literaturą piękną czy, o zgrozo!, np. poezją. Staramy się udowodnić, że tak nie jest i że ten kontakt jest nieodzowny, by kształcić nie tylko wysokiej klasy fachowców, ale też ludzi wrażliwych, inteligentnych i mądrych. Spotkania odbywają się w Galerii Biblio-Art, bo gdzież lepiej rozmawiać z pisarzami o książkach, jak nie w bibliotece.

Aut.: Włodziemierz Galicki, Maciej Sierpowski