Katalogi zewnętrzne

Propozycje katalogów ogólnopolskich i międzynarodowych

 

Łódzka Akademicka Sieć Biblioteczna


NUKAT - Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny

Od 2004 roku Biblioteka Politechniki Łódzkiej współpracuje czynnie z Narodowym Uniwersalnym Katalogiem (NUKAT) - katalogiem zbiorów polskich bibliotek naukowych. Dzięki tej współpracy Biblioteka ma możliwość kopiowania opisów bibliograficznych publikacji i haseł wzorcowych autorstwa innych bibliotek do bazy katalogu lokalnego, jak i samodzielnego tworzenia takich opisów w bazie katalogu centralnego, umożliwiając innym bibliotekom ich skopiowanie do katalogów lokalnych.

NUKAT to katalog centralny. Oznacza to, że opisywane w nim dokumenty znajdują się w zbiorach wielu bibliotek w całej Polsce (a nawet w Rzymie i Paryżu). Bibliotekarze katalogują wspólnie, gotowe opisy publikacji (rekordy bibliograficzne) kopiują do swoich lokalnych katalogów, a użytkownicy katalogu NUKAT mają informację o zasobach bibliotek naukowych i akademickich w jednym miejscu. 

 Źródło


 

KaRo - katalog Rozproszony Bibliotek Polskich

KaRo (katalog rozproszony) jest wyszukiwarką korzystającą z protokołu Z39.50. Pozwala na dostęp do informacji o zasobach wielu polskich bibliotek i ułatwia wyszukanie interesujących pozycji księgarskich, czasopism lub opisów bibliograficznych. KaRo należy traktować jako narzędzie uzupełniające polski centralny katalog NUKAT. Serwer KaRo pracuje w sieci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i korzysta z nazwy domenowej UMK.


 

Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa udostępnia szereg źródeł odnoszących się do polskiego rynku wydawniczego w formie katalogów i bibliografii.

Bazy dotyczące książek:

Bazy dotyczące czasopism:

Bazy dotyczące artykułów z czasopism:

Baza dotycząca dokumentów elektronicznych:

Baza dotycząca dokumentów kartograficznych:

Baza dotycząca dokumentów dźwiękowych:

Katalogi centralne, które obejmują:


 

Federacja Bibliotek Cyfrowych

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to serwis internetowy, którego podstawowym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji on-line o zbiorach polskich instytucji nauki i kultury. Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania tylko wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. W serwisie  możliwe jest przeszukiwanie zasobów wszystkich bibliotek cyfrowych działających dzięki oprogramowaniu dLibra.


 

WorldCat

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


 

Library of Congress

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych jest największą biblioteką na świecie. Umożliwia cyfrowy dostęp do swoich zasobów, także tych, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Książki, zdjęcia, filmy, nagrania dźwiękowe, mapy - wszystkie skarby narodowej biblioteki USA bez konieczności podróży do Waszyngtonu. Skany można przeglądać online i zapisywać na dysku, dostępne są wysokiej rozdzielczości formaty JPG i TIFF.