Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Nad wejściem  do biblioteki znajduje się znacznik dźwiękowy Totupoint. Urządzenie to ułatwia osobom z niepełnosprawnością wzroku poruszanie się w przestrzeni publicznej. Urządzenie informuje o rozmieszczeniu poszczególnych działów w budynku biblioteki.

System opiera się na standardzie komunikacji bezprzewodowej BLE (Bluetooth Low Energy ), Oznacza to, że telefony oraz tablety muszą posiadać takie łącze. Dostępne są aplikacje dla urządzeń pracujących z systemem operacyjnym IOS w wersji 9.0 lub nowszej, oraz Android w wersji 5.0 lub nowszej. Aplikacje są bezpłatne. Można je pobrać odwiedzając internetowe sklepy z aplikacjami - odpowiednio App Store lub Google Play.

W wypożyczalni Biblioteki Głównej znajduje się przenośny system pętli indukcyjnej Univox SmartLoop. Urządzenie wspomaga osoby z niepełnosprawnością słuchu korzystające z aparatów słuchowych i implantów. Pętla indukcyjna poprawia komfort słyszenia i jakość odbieranego dźwięku w trudnych warunkach, takich jak hałas i pogłos.

                                                                                                zdjęcie urządzenia pętli indukcyjnej

 

Aby urządzenie mogło wspomagać słuch, niezbędne jest używanie odpowiedniego aparatu słuchowego (z cewką indukcyjną). Większość aparatów odbiera sygnał pętli indukcyjnej. Wystarczy przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki indukcyjnej, a urządzenie prześle dźwięk bezpośrednio do aparatu. Osoba mówiąca musi znajdować się w odległości nie większej niż 1 m od pętli indukcyjnej. Stanowisko, przy którym znajduje się pętla, jest oznaczone jak na zdjęciu powyżej.                                                                                        

Urządzenia lektorskie SARA firmy Freedom Scientific (w Czytelni Czasopism na parterze ) pozwalają osobom niewidomym lub słabowidzącym na odczytywanie poprzez automatycznego lektora tekstów w formie drukowanej. Urządzenie pozwala na odtwarzanie książek w formacie Daisy, a także plików w formatach OBX, ARK, RTF, TXT, DOC, PDF, HTML i XML. Dzięki zintegrowanej nagrywarce CD-RW można zapisywać na płytach CD zeskanowane dokumenty w formatach OpenBook, TXT i RTF.

Elektroniczne powiększalniki ClearView+ (czytelnia na parterze i na 2 piętrze) pozwalają osobom słabowidzącym na czytanie tekstu – powiększenie od 2,6 do ponad 50 razy. Urządzenia wyposażone są w ruchomy blat X–Y, na którym można umieścić czytane materiały. Powiększalnik pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania, tj. zmianę kolorów odpowiadającą za wyświetlanie czerni/bieli, wyświetlanie negatywowe. Urządzenie umożliwia także automatyczne ustawianie ostrości wraz z możliwością jej zablokowania.