Urządzenia i usługi

Usługi reprograficzne i komputery w Bibliotece PŁ

Biblioteka Politechniki Łódzkiej dawno odeszła od tradycyjnego modelu biblioteki i dąży do przekształcenia się w nowoczesne, skomputeryzowane centrum informacyjne, które w jak największym stopniu ma spełniać oczekiwania współczesnych użytkowników. Dlatego oferujemy naszym czytelnikom możliwość odpłatnego kserowania i drukowania w budynku Biblioteki, a także bezpłatnego skanowania przy pomocy profesjonalnego skanera samoobsługowego oraz licznych skanerów płaskich, zainstalowanych przy wybranych komputerach w obrębie wolnego dostępu do zbiorów. 

Ponadto oferujemy użytkownikom dostęp do ponad stu komputerów z dostępem do internetu w czytelniach i obszarach wolnego dostępu, nie tylko w Bibliotece Głównej, ale i w bibliotekach filialnych. Ponadto w Bibliotece Głównej osoby z własnymi laptopami mogą skorzystać z gniazdek sieciowych w celu połączenia się z Internetem oraz gniazdek elektrycznych.
Cała uczelnia jest w zasięgu sieci bezprzewodowej eduroam.

 


Kserokopiarki

Biblioteka udostępnia urządzenia i nośniki do reprodukowania materiałów bibliotecznych (w zakresie dozwolonym przez prawo autorskie) poprzez kopiowanie metodą kserograficzną, skanowanie i wykonywanie wydruków. Punkty ksero (odpłatne) znajdują się w strefie wolnego dostępu w Bibliotece Głównej. Kserografy są samoobsługowe i umożliwiają wydruk czarno-biały do formatu A4 i A3.

Koszt skopiowania jednej strony zgodny z załącznikiem do Regulaminu Biblioteki.

 W Bibliotece Chemicznej można skorzystać z kserokopiarek firm zewnętrznych.


Wydruki

W Bibliotece Głównej i filaiach udostępnione udostępnione są czarno-białe drukarki laserowe.

Koszt wydrukowania jednej strony zgodny z załącznikiem do Regulaminu Biblioteki.


Skanowanie

Możliwe jest także bezpłatne wykonywanie skanów na skanerach płaskich, podłączonych do wybranych komputerów w wolnym dostępie oraz przy pomocy samodzielnego, samoobsługowego skanera book2net spirit na 1 piętrze, w obszarze wolnego dostępu. Jest to skaner o wysokiej rozdzielczości, przystosowany do pracy w małych bibliotekach i czytelniach publicznych, o wysokiej wydajności i szybkości działania, pozwalający na rejestrowanie obszaru o wielkości 489x351 mm. Skany zapisywane są na pamięci USB.

Stanowiska wyposażone w skanery płaskie, zainstalowane przy wybranych komputerach w obszarach wolnego dostępu do zbiorów, można znaleźć zarówno w Bibliotece Głównej, jak i w bibliotekach filialnych. Korzystanie ze wszystkich skanerów jest bezpłatne.

dzieci przy skanerze


Komputery

Biblioteka PŁ udostępnia kilkadziesiąt komputerów z dostępem do internetu w czytelniach i obszarach wolnego dostępu. Wszystkie komputery podłączone są do internetu.

Stanowiska komputerowe znajdują się również w każdej z bibliotek filialnych.

komputer i skaner


Oprogramowanie

Komputery w Bibliotece umożliwiają korzystanie nie tylko z zasobów oferowanych przez bibliotekę, ale także z bezpłatnego oraz licencjonowanego oprogramowania. Na wybranych komputerach zainstalowany został:

  • pakiet biurowy LibreOffice,
  • pakiet Microsoft Office (w wersji 2007 lub 2010),
  • oprogramowanie firmy Autodesk: AutoCAD 2013, AutoCAD Architecture 2013, AutoCAD MEP 2013 (english), Autodesk Inventor 2013, Inventor Fusion 2013, Autodesk Infrastructure Modeler 2013, Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2013, Autodesk Quantity Takeoff 2013, Autodesk 3ds Max Design 2013, Autodesk Showcase 2013, Autodesk Design Review 2013, SketchBook Designer 2013, DWG TrueView 2013, Revit 2013, Navisworks Manage 2013
  • program CAD - Sketchup Pro 2015

Ponadto na wszystkich komputerach dla użytkowników zainstalowane zostało podstawowe oprogramowanie do odtwarzania multimediów oraz przeglądania i wstępnej edycji grafiki, nagrywania płyt CD/DVD, skanowania (w przypadku komputerów wyposażonych w płaskie skanery i najpopularniejsze przeglądarki internetowe.

Przy każdym komputerze znajduje się informacja o zainstalowanym oprogramowaniu, w razie wątpliwości należy zapytać dyżurującego bibliotekarza.

 

studenci przy komputerach w czytelni


Dostęp przewodowy

Wszystkie komputery w Bibliotece Głównej podłączone są do internetu, do sieci o szybkości 100 Mb/s. W wielu miejscach - w czytelni czasopism, w pomieszczeniach Galerii Biblio-Art - dostępne są gniazdka, poprzez które, przy pomocy kabla sieciowego, można podłączyć się do internetu z własnym komputerem. Kabel sieciowy można wypożyczyć na 1. piętrze.

 

półki z czasopismami w czytelni


Dostęp bezprzewodowy (ogólnouczelniana sieć Wi-Fi)

Ponadto na terenie Biblioteki Głównej studenci, doktoranci oraz pracownicy mogą korzystać z uniwersyteckiej sieci bezprzewodowej  - eduroam. Aby skorzystać z sieci należy uprzednio pobrać certyfikat Centrum Autoryzacji (CA) oraz zamówić certyfikat osobisty, zainstalować je na własnym urządzeniu oraz skonfigurować dostęp do sieci. Szczegółowe instrukcje instalacji certyfikatów oraz konfiguracji sprzętu (w zależności od systemu operacyjnego komputera czy smartfona) znajdują się na stronie: http://eduroam.p.lodz.pl/.

Jakie są korzyści korzystania z sieci uczelnianej - zarówno przewodowej, jak i bezprzewodowej? Użytkownik otrzymuje wtedy dostęp do źródeł elektronicznych bez konieczności logowania się do nich poprzez serwer HAN - korzystając z własnego komputera lub urządzenia mobilnego.