Udogodnienia dla niepełnosprawnych

W wypożyczalni Biblioteki Głównej znajduje się przenośny system pętli indukcyjnej Univox SmartLoop. Urządzenie wspomaga osoby z niepełnosprawnością słuchu korzystające z aparatów słuchowych i implantów. Pętla indukcyjna poprawia komfort słyszenia i jakość odbieranego dźwięku w trudnych warunkach, takich jak hałas i pogłos.

 

zdjęcie urządzenia pętli indukcyjnej

 

Aby urządzenie mogło wspomagać słuch, niezbędne jest używanie odpowiedniego aparatu słuchowego (z cewką indukcyjną). Większość aparatów odbiera sygnał pętli indukcyjnej. Wystarczy przełączyć aparat słuchowy w tryb cewki indukcyjnej, a urządzenie prześle dźwięk bezpośrednio do aparatu. Osoba mówiąca musi znajdować się w odległości nie większej niż 1 m od pętli indukcyjnej. Stanowisko, przy którym znajduje się pętla, jest oznaczone jak na zdjęciu powyżej.

W Bibliotece Głównej znajdują się stanowiska komputerowe przystosowane dla osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku i ruchu. Zostały one zakupione w ramach projektu unijnego „Innowacyjna dydaktyka bez ograniczeń - zintegrowany rozwój PŁ - zarządzanie Uczelnią, nowoczesna oferta edukacyjna i wzmacnianie zdolności do zatrudniania, także osób niepełnosprawnych”, realizowanego z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej. Dla użytkowników niewidomych, słabowidzących, niepełnosprawnych ruchowo Biblioteka przygotowała kilka stanowisk komputerowych wyposażonych w monitory brailowskie, specjalne klawiatury i trackballe, elektroniczne powiększalniki oraz oprogramowanie lektorskie.

Są to komputery wyposażone w specjalistyczny sprzęt, umożliwiający m.in. przetwarzanie obrazu na dźwięk, dysponujące oprogramowaniem udźwiękawiającym JAWS STANDARD czy powiększalnikami tekstów drukowanych typu ClearView. Biblioteka dysponuje też monitorem brajlowskim Braille Mate i Fokus 40, syntezatorem mowy Sapek II dla osób niewidomych oraz urządzeniami ułatwiającymi korzystanie z biblioteki osobom z dysfunkcją ruchu, jak choćby biurka z płynną regulacją wysokości.

zdjęcie biurka z klawiaturą, monitorem brailowskim, trackballlem  i urządzeniem lektorskim SARA

Na parterze znajduje się stanowisko wyposażone w czterdziestoznakowy monitor brajlowski Focus 40, który również umożliwia wprowadzanie tekstu alfabetem Braille’a, powiększony trackball Big Track przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz klawiaturę dotykową IntelliKeys z wymiennymi planszami przedstawiającymi różne układy znaków, oprogramowanie MAGic 5.0 powiększające znaki na ekranie, oprogramowanie JAWS 9.0 z polskim syntezatorem mowy RealSpeak, pozwalającym na odczytywanie informacji znajdujących się na ekranie za pomocą automatycznego lektora.

                                                                                                                       

Urządzenia lektorskie SARA firmy Freedom Scientific (w Czytelni Czasopism na parterze i na 2 piętrze) pozwalają osobom niewidomym lub słabowidzącym na odczytywanie poprzez automatycznego lektora tekstów w formie drukowanej. Urządzenie pozwala na odtwarzanie książek w formacie Daisy, a także plików w formatach OBX, ARK, RTF, TXT, DOC, PDF, HTML i XML. Dzięki zintegrowanej nagrywarce CD-RW można zapisywać na płytach CD zeskanowane dokumenty w formatach OpenBook, TXT i RTF.

                                                                                                                         

Elektroniczne powiększalniki ClearView+ (czytelnia na parterze i na 2 piętrze) pozwalają osobom słabowidzącym na czytanie tekstu – powiększenie od 2,6 do ponad 50 razy. Urządzenia wyposażone są w ruchomy blat X–Y, na którym można umieścić czytane materiały. Powiększalnik pozwala na dostosowanie parametrów wyświetlania, tj. zmianę kolorów odpowiadającą za wyświetlanie czerni/bieli, wyświetlanie negatywowe. Urządzenie umożliwia także automatyczne ustawianie ostrości wraz z możliwością jej zablokowania.