Biblioteka PŁ uruchomiła szereg kursów e-learningowych na platformie WIKAMP, które powinny wspomóc użytkowników w nauce, pracy dydaktycznej i badawczo-naukowej, a także w trakcie przygotowywania analizy dorobku naukowego. Z materiałów dydaktycznych można korzystać w dowolnym czasie, bez ograniczeń. Szczegółowe informacje znajdują się we wstępie do każdego kursu.
Przejdź na stronę kursów.
ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ
Kurs wprowadzający do ćwiczeń efektywnego wyszukiwania literatury pełnotekstowej dostępnej elektronicznie, wykorzystania literatury zgodnie z prawem i zarządzania własną bazą publikacji. Zaliczenie kursu jest konieczne do przystąpienia do zajęć praktycznych, podczas których zdobędziesz umiejętność posługiwania się serwisami i bazami danych rekomendowanymi dla Twojego kierunku studiów. Terminy ćwiczeń prowadzonych przez bibliotekarzy-dydaktyków znajdziesz w planie zajęć. Możesz także umówić się na indywidualny instruktaż (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Kurs jest dostępny dla gości.
SCIENCE DISSEMINATION and OPEN SCIENCE
Kurs dotyczy zagadnień związanych z szeroko pojętą popularyzacją nauki oraz zagadnieniami otwartego dostępu. Podzielony jest na 2 moduły: Science Dissemination oraz Open Science (w trakcie aktualizacji). Kurs jest dostępny dla gości.
OCHRONA WŁASNOŚCI PRZEMYSŁOWEJ
Celem kursu "Ochrona własności przemysłowej" jest poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu prawa obejmującego własność przemysłową, a także ukształtowanie umiejętności wyszukiwania opisów patentowych, znaków towarowych i innych przedmiotów podlegających ochronie. Kurs jest dostępny dla gości.
PRAWO AUTORSKIE DLA STUDENTÓW
W kursie zostaną omówione wybrane aspekty prawa autorskiego przydatne zarówno studentom studiów zaocznych, jak i stacjonarnych, którzy w procesie uczenia wykorzystują liczne źródła internetowe na co dzień. Za materiały przykładowe do omawianych terminów i zagadnień posłużą m.in. obiekty cyfrowe udostępniane w Łódzkiej Regionalnej Bibliotece Cyfrowej CYBRA.
Głównym celem tych działań jest zwiększenie świadomości prawnoautorskiej wśród studentów – jakie są ich prawa i obowiązki – jako twórców sprawozdań laboratoryjnych czy innych opracowań oraz jako potencjalnych autorów prac inżynierskich lub magisterskich.
Materiał kursu obejmuje szereg zagadnień związanych pośrednio i bezpośrednio m.in. z obowiązującą ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych, z kodeksem cywilnym oraz uchwałą Senatu PŁ nr 2/2013. Uzupełnieniem kursu jest moduł dotyczący rodzajów licencji na oprogramowanie komputerowe dedykowany nie tylko studentom kierunków informatycznych. Adresowany jest do studentów Politechniki Łódzkiej.