Narodowy program publikacji naukowych Springer Open Choice

Program umożliwia publikowanie artykułów w WYBRANYCH czasopismach naukowych na zasadzie swobodnego dostępu czyli Open Access.

 

FINANSOWANIE

Program Springer Open Choice/Open Access jest dodatkiem do narodowej licencji akademickiej na dostęp do czasopism Springer działającej od 2010 roku. Licencja wraz z programem są realizowane w ramach umowy zawieranej pomiędzy ICM i wydawcą i finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Umowa ta została przedłużona na rok 2018. Czytelnicy nie ponoszą żadnych opłat za dostęp do artykułów Open Access, gdyż koszty ich publikacji są przeniesione na instytucje finansujące badania naukow (czyli MNiSW).

 

DLA KOGO

Program obejmuje pracowników i doktorantów PŁ.

 

MODEL PUBLIKACJI

Artykuły Open Access poddane są temu samemu co w tradycyjnym modelu publikacji procesowi korekty i akceptacji z udziałem recenzentów, ale po przyjęciu do publikacji stają się dostępne w wersji elektronicznej dla wszystkich użytkowników Internetu na świecie. Ostateczna elektroniczna wersja opublikowanego artykułu jest udostępniana przez wydawcę, jednocześnie może być archiwizowana i udostępniana w repozytoriach instytucji, w której afiliowany jest autor, lub która finansuje Open Access. Wydawnictwo Springer posiada dodatkowo umowę z repozytorium PubMed Central, w którym deponowane są pełne teksty artykułów Open Access z zakresu nauk biomedycznych.

 

PRAWA AUTORSKIE

Autorzy, którzy publikują w modelu swobodnego dostępu zachowują prawa autorskie, w tym prawo do upowszechniania swojego dzieła zgodnie z licencją “Creative Commons Attribution” (CC BY) patrz link

 

LISTA WYBRANYCH TYTUŁÓW CZASOPISM

Zaktualizowana lista czasopism hybrydowych objętych programem znajduje się na przygotowanej przez wydawnictwo Springer stronie informacyjnej dla Polskich autorów - patrz link.
Program obejmuje tzw. hybrydowe czasopisma Springer tzn. czasopisma, które pozwalają autorowi na wybór zasady publikacji. Program nie obejmuje na razie czasopism BioMed Central (wydawnictwo to należy do Springera od 2011 roku i publikuje ok. 200 czasopism działających wyłącznie w modelu Open Access) oraz ok. 80 czasopism wydawanych przez Springera wyłącznie w modelu Open Access (tzw. czasopisma SpringerOpen).

 

INSTRUKCJA KORZYSTANIA

  1. Z opcji Open Access finansowanej przez MNiSW może skorzystać autor korespondencyjny afiliowany w dowolnej polskiej instytucji, która jest zarejestrowana w licencji krajowej Springer - Politechnika Łódzka jest zarejestrowana. Nie jest istotna afiliacja innych autorów, ani kolejność autorów.
  2. Wybór opcji Open Access następuje po tym, gdy autor korespondencyjny otrzyma zawiadomienie z wydawnictwa o pozytywnie zaopiniowanym przez recenzentów artykule i zaakceptowaniu go “do druku”, czyli do produkcyjnej fazy publikacji.
  3. W zawiadomieniu zawarty jest link do strony internetowej, na której autor ma wskazać swoją afiliację oraz zatwierdzić opcję Open Access, patrz prezentacja.
  4. Afiliację należy wybrać z listy, na której znajdują się wszystkie instytucje zgłoszone do licencji krajowej Springer.
    Uwaga: na liście występują nazwy angielskie lub polskie, ale lista ta służy wyłącznie potwierdzeniu afiliacji przez autora, natomiast w artykule autor może podać nazwę instytucji w dowolnej wersji językowej. Jeśli ktoś ma problem ze znalezieniem swojej instytucji na liście, to prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  5. Po wyborze afiliacji powinna pojawić się informacja “Special open access agreement”, która dotyczy umowy zawartej ze Springerem przez ICM i obejmującej wszystkie polskie instytucje z listy. Wszystkie artykuły publikowane w ramach tej umowy są finansowane ze środków MNiSW przekazywanych do Springera przez ICM w formie rocznej opłaty ryczałtowej.

 Źródło informacji: Wirtualna Biblioteka Nauki. Licencje WBN w roku 2018. [Dostęp 23.01.2018]. Dostępny w: https://wbn.icm.edu.pl/licencje/#springer_open_choice

BIBLIOTEKA POLITECHNIKI ŁÓDZKIEJ


Adres: ul. Wólczańska 223, 90-924 Łódź
NIP 727 002 18 95
Kontakt: +48 42 631 20 59 (biuro), +48 42 631 20 73 (obsługa użytkowników)
Email: sekret@lib.p.lodz.pl (biuro), oou@lib.p.lodz.pl (obsługa użytkowników)

Przejdź na stronę Politechniki Łódzkiej